

Gyakran keresnek meg ügyfelek azzal, hogy problémájuk van az időmanageléssel. Hogyan lehet diagnosztizálni, mi okozza az idő management problémát? Motivációtérképezés során több tipikus összefüggést találtam a motivátorok és az időkezelés között. Erre most példaként az időszűkében levő cégvezető esetét mutatom meg.
Ahol első ránézésre kiszúrta a szemünket a motivációs térképből az, hogy nagyon elégedetlen a szabadságfokával. Hogy lehet ez? Hogyan érezheti korlátozva magát a szabadságfokában? Hiszen ő a cég vezetője, azt csinál, amit akar, ő dönti el mikor mit csinál? ....
Rendszeresen találkozom motivált vezetőkkel, akik mindent megtesznek, hogy motiválják a csapatot. De mégis egyszer csak elkezdik nem érteni, mi történik. Miért van az, hogy
- hiába lelkes ő, mégis visszaesett a csapatteljesítmény
- neki és a csapatnak is egyre nagyobb problémája van az idővel, kifacsartnak érzik magát
- nem érti kollégái problémáit, mert szerinte világos a dolog
- saját magából kiindulva mindent megad nekik, amik szerinte fontosak, mégsem motiváltak
- hiába "van mindig nyitva az ajtaja", kollégái mégsem beszélnek vele problémáikról
Ezekre a kérdésekre a belső miértek, a belső motivátorok megértése tud választ adni.
Ebből osztok meg most néhány tapasztalatot egy tipikusnak nevezhető esettanulmány kapcsán.
Egy hihetetlenül lelkes 24 éves fiatal vezetőtöl kaptam ezt az emailt a Marketing Fesztiválos előadásom után. Talán nem csoda, pillanatokon belül mentoráltammá fogadtam Jankát és accountability társát Fannit, és segítem őket motiváló vezetővé válni. Janka rendszeresen beszámolt Tiktok videókban a számára érdekes tanulságokról. A folyamatosan bővülő videósorozat itt:
A vírushelyzet nagyon érthető analógiát teremtett a demotiváltság megértésére. A demotiváltság olyan, mint egy vírus: vannak tipikus, felismerhető fizikai tünetei, hasonlóképp láthatatlanul terjed a szervezetben, óriási károkat okoz a gazdaságban, lekövethető, ki kinek és hogyan adja át. Sőt az is érthetővé válik, hogyan okozhat demotiváltságot egy ember a csapatban. A legnagyobb tanulság, hogy a céges vezetők az első számú demotiváltság vírushordozók a munkatársaik számára. Egyes vezetők alatt sorban demotiválódnak az emberek, míg ugyanazok az emberek más vezető alatt teljesen motiváltak tudnak lenni. Erről ebben a videóban beszélek részletesebben.
A jó hír: hogy a demotiváltság felismerésére és megelőzésére, "gyógyítására" van már eszköz, ami már azelőtt megmutatja, hogy az illető miért és mennyire demotivált, hogy az illető tudatosítaná magában! Ez az eszköz a Motivációs Térkép teszt és a......
A vírus nagyon gyorsan terjedt. A szervezet 1 éven keresztül küzdött vele. Ezalatt az eredményesség lecsökkent, veszteségessé váltak.De közben sosem tesztelték, nem mérték, és ezért sosem értették meg igazán, hogy mi is ez a vírus. Ami továbbra is ott lappang. És ha csak egy kis szervezeti gyengülést is tapasztal, újra lecsap, fertőz és károkat okoz. NEM a Covidról vírusról beszélünk! Hanem a demotiváltságról! Mitől lesz vírusálló egy szervezet?
Mi a hasonlóság a Covid virus és a demotiváltság között. Erről beszéltem a Szervezetfejlesztés konferencián.
Elvileg ugyanaz a munka, mégsem megy olyan jól. Miért? Mi változott? Máshogy használja a munkaidejét? Nem tudja vagy nem akarja csinálni? Honnan tudjuk meg?Mit tudunk tenni a teljesítmény fenntartásáért? Vagy akár növelni is lehet a teljesítményt? Hogyan? ....
Húsvét utáni Motivációs Ügyeletünk témája az újjáéledés: Mivel kezdjük az újjáépítést a vírus lecsengése után egyéni és csapat szinten a motiváció tükrében?
• egyén - teljesítmény - jövő, melyikre koncentráljak mint vezető?
• újjáépítés a csapatomban a vírus után
Konklúziónk: ha nem teszteltjük folyamatosan a csapat motivációs irányultságát a változásban akkor csak sötétben tapogatózunk. Tehát Teszt-teszt-teszt, és akkor fogjuk igazán tudni, hogyan tudjuk a csapatmotivációját növelni.
Témaindító: Horányi Tibor, motivációszakértő, Digital Detox Trainer,
A videóban motivációtérképezési tapasztalatok és a várható motivátor változások alapján konkrét példán mutatjuk be, mik és miért az azonnal megtehető lépések gyári munkások, terepen dolgozók esetében, amik nem kerülnek különösebben pénzbe: