

A járványhelyzet kapcsán sokszor felmerült, hogy sok vezető nem szívesen engedi home office-ra az embereit, mert fél attól, hogy nem fognak dolgozni. De vajon mitől félnek? Miben nem bíznak?
Március 31.-ei Motivációs Ügyeletünkön a résztvevők szerint: ..........
A motivációtérképezési tapasztalataink alapján gyors tippek a járványhelyzet demotivációs hatásának kivédésére.
Azonnali tippek:
- szervezeti vagy csapat küldetés megerősítése, a valóban megvalósítható célokra koncentrálva
- folyamatos, részletes kommunikáció, kérdések nyilvános megválaszolása
- az informális kommunikációs és egymás segítési lehetőségek szervezése kollégák számára
- azonnali nyilvános elismerés minden nap mindenkinek az eredményes munkáért
- lelki támogatók biztosítása a helyzet családi vonatkozásai miatt megroppant kollégáknak
A megoldást keresve és jövőre készülve:
- a fejlődés iránti fő motivátorokkal (alkotás, értelmes munka, autonomónia) rendelkezők erőteljes bevonása a céges tervek újra tervezésébe és megvalósításába, delegálással, hatáskör adással
Hogyan jutottunk erre a konklúzióra és miért fontos a motiváció? ......
A VOSZ által végzett felmérésből az derült ki, hogy a válaszadók 68%-a nem dolgozna, ha nem lenne rászorulva. Szerintem nem ez az igazi kérdés, hanem ez:
Szívesen keresnél-e pénzt, ha olyanért fizetnének, amit örömmel, élvezettel csinálsz? Eddig az általam megkérdezettek 100%-a azt válaszolta, hogy igen. Ez a motiváltság. Szerintem nem is annyira a munkaerőhiány a baj, hanem a motiváltság azaz a munkaenergia pazarlása. Ha a motiváltságot emeljük, javítható a munkaerőhiány helyzet. Erről beszéltem többek között a Piac&Profit Munkaerő konferenciáján.
Nagyon boldog vagyok, hogy a HRKOMM Awardon Bronzérmes lett a GENPACT S2P részlegével végzett motiváció-térképezéses vezetői csapatépítési projektünk a Vezetőfejlesztés kategóriában. És mivel más díjat nem adtak ki a kategóriában, ez egyúttal azt is jelenti, hogy a mi pályázatunk volt a legjobb a vezetőfejlesztésben idén! Különösen értékes számomra, hogy milyen nagy cégek között került említésre a projectünk.
Sokszor felmerül, hogy a fiatal generációnak más motivációik vannak, mint az idősebbeknek. Eddigi tapasztalataim alapján foglalkozás típusonkent, munkahely típusonkent, élethelyzetenként személyenként változik, hogy mik az igazi motivatorok és miknek a hiánya tud demotivalni. Szinte biztos, hogy nem egyezik meg, hiszen a fiatal generáció több szempntból is egészen más élethelyzetben van:
Rengeteg kutatás szól arról, hogyan motiváljuk az embereket. A Motivational Maps motivációtérképezéses alapján saját ügyfeleimen (200+) is azt látom, mind pedig a világban (közel 50,000 fős mintán) azt tapasztalható, hogy az értelmes munka az emberek mintegy 80%-ának a top 3 motivátora között van., azaz ez az egyik legfontoabb motivároruk.
Egyszer elvittem egy külföldi vendéget egy nagyon elegáns Duna-parti hajóétterembe. Az étterem ételei kiválóak voltak, a pincérek udvariasak, segítőkészek. Vendégem maximálisan elégedett volt, aztán kiment...
Miért csodálkozik a boltos, ha a vevő azonnal kifordul a boltjából, amikor …
1) …látja, hogy a kirakattal ellentétben bent nem az ő ízlésének megfelelő áruval találkozik; ...