Miért van az, hogy egyes vezetők tudják motiválni a csapatukat, mások meg folyamatos munkaerő elvándorlást tapasztalnak és csapatuk állandó stresszben van ?
Csapat motivációtérképezéses projektjeim közben világossá vált számomra, hogy a vezető szerepe a motivációban kritikus. Ezt szerettem volna valamilyen módon szisztematikus folyamatba foglalni, és ekkor találkoztam a Liberating Leadership koncepciójával, ami teljesen összhangban van azzal, amit szakmai múltam során és motiváció térképezés közben tapasztalok:
a legsikeres vezetők mind Leader/ Developerek, akik számára embereik fejlesztése a legfontosabb prioritás.
A Liberating Leadership program kifejlesztését több ezer nagy teljesítményű vezető modellezése, 20 év kutatás, tesztelés, pszichológiai validálás előzte meg, erre a kérdésre keresve a választ:
Mit csinálnak a hatékony menedzserek másképp, amivel nagy teljesítmény JÖN létre?
A kutatásnak 2 érdekes következtetése volt:
1) A legnagyobb teljesítményű vezetők nagyon hasonlóak és konzisztensek abban, ahogy dolgoznak.
2) Nem "karizmatikus hősök", hanem átlagos emberek, akik felfedeztek egy sajátos működés módot.
A kutatás, modellezés, eredménye a Liberating leadership program, ami egy kompetenciakészlet és egy folyamat, amit hatékony vezetők ezrei alkalmaznak számos iparágban, rengeteg különbözőféle méretű cégben.
Egyszerű és praktikus módszer, így könnyen el tudják sajátítani a nagy teljesítményű vezetők alapvető szemléletmódját és képességeit, a HIGH CHALLENGE & HIGH SUPPORT (Nagy kihívás ÉS Nagy támogatás) hozzáállást.
A kutatás azt is megmutatta, hogy a hatékony vezetők egy már bizonyított 4 lépéses folyamatot követnek,– VISIONING, MOBILISING, DEVELOPING AND ENABLING – mely lehetővé teszi, hogy célzottan vezessék csapatukat a nagyobb sikerhez. Ebben a folyamatban 15 KÉPESSÉG van jelen, amit a Liberating Leadership programban tanítunk. Ezt követve biztos lehet a vezető, hogy a nagy teljesítményű csapat vezetéséhez és fejlesztéséhez vezető úton jár.
Hogyan kapcsolódik ez az egész a motivációtérképezéshez? Frissen kinevezett vezetőknél különösen gyakori, hogy kimarad az első lépés. Ezért kicsit akadozve megy a 2. lépés, és ott töltik az idejüket tűzoltással. Ezért nem jutnak el a 3. lépéshez sem, ahol a motiváció játssza a főszerepet, és így sok vezető sosem jut el a 4. lépésre, amikor már felhatalmazhatná a csapatát, delegálhatna.